Jaką pieczątkę wybrać do prowadzenia działalności gospodarczej

Każde biuro, by móc sprawnie działać, potrzebuje dobrze prowadzonej i uporządkowanej dokumentacji. Choć formalnie wciąż nie ma obowiązku potwierdzania dokumentów firmową pieczątką, to jednak praktyczne aspekty wykorzystania w pracy przemawiają za jej zamawianiem. Jaką pieczątkę wybrać do swojego biura na początek?

Tradycyjna pieczątka firmowa – podstawa w działalności gospodarczej

Wciąż największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszy się tradycyjna pieczątka firmowa. Faktury, przelewy firmowe czy korespondencja firmowa, to dokumenty, które aż się proszą o to, by zostać potwierdzone pieczątką. W ten sposób zostają uwierzytelnione. Z drugiej strony pieczątka to także ważna informacja dla klientów, kontrahentów, a także przedstawicieli urzędów, gdyż zawiera ważne informacje kontaktowe takie jak nazwa firmy, imię i nazwisko właściciela, dokładny adres, NIP, coraz częściej także adres strony internetowej. Dodatkowa opcja to możliwość zamieszczenia na pieczątce logo. Dzięki niemu stempel nabiera indywidualnego charakteru. Ciekawie zaprojektowana pieczątka z logo będzie pełnić także funkcję reklamową, przykuwając wzrok klientów.

Datowniki i numeratory niezbędne nie tylko w biurze rachunkowym

Kolejny typ pieczątki, który jest bardzo praktyczny w działalności gospodarczej to datowniki i numeratory. Bez wątpienia sprawdzą się one w dziale księgowym każdej firmy, ułatwiając zatrudnionym pracę z dokumentami wymagającymi datowania. Wykorzystanie stempla z wybijaną datą pozwoli zaoszczędzić dużo czasu i zachować poprawną numerację dokumentów zaledwie jednym kliknięciem. Ma to szczególnie ważne znaczenie w przypadku dokumentów, w których opóźnienie może nieść ze sobą konsekwencje prawne czy finansowe np. tych dostarczanych do różnych urzędów państwowych i instytucji.

Pieczątki imienne dla wybranych pracowników

W dużych firmach kierownikom poszczególnych działów, którzy są odpowiedzialni za realizację ważnych zadań przydadzą się imienne pieczątki, które pomogą im w koordynowaniu pracy. Specjalne pieczątki imienne zawierają zazwyczaj niewielką liczbę danych i ograniczają się głównie do imienia i nazwiska danej osoby oraz zajmowanego przez nią stanowiska. To bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy dużo dokumentów krąży w obiegu wewnętrznym firmy.

Pieczątka tradycyjna dla mobilnych przedsiębiorców

Rozwiązaniem godnym rozważenia jest zakup niewielkiej „kieszonkowej pieczątki”. Zwłaszcza jeśli część naszych obowiązków wykonujemy w terenie. Przykładowo świadczymy usługi u klienta, odbywamy spotkania z kontrahentami w terenie lub dużo czasu spędzamy w delegacjach. Niewielki rozmiar pieczątki kieszonkowej przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich najważniejszych danych sprawiają, że jest to rozwiązanie godne rozważenia. Szybkie podpisanie faktury czy umowy dzięki pieczątce firmowej nie będzie problemem bez względu na czas i miejsce.

Pieczątka z faksymile

To jeszcze inny typ pieczątki, na który bez wątpienia warto zwrócić uwagę. Czym jest faksymile? To nic innego jak kopia odręcznego podpisu umieszczona na pieczątce. Jakim celom służy pieczątka z podpisem? Przede wszystkim dobrze sprawdzi się jako forma indywidualizacji korespondencji seryjnej skierowanej do studentów, czy np. na wysyłanych do klienta życzeniach, ponieważ pieczątka z faksymile jest uważana za bardziej profesjonalną, stanowi wyraz szacunku dla klienta i pozytywnie rzutuje na postrzeganie całego przedsiębiorstwa. Nie stanowi też wydatku, który znacząco obciążałby budżet firmowy.

Bogactwo kolorów i kształtów pieczątek

Jeśli wiemy, jaki typ pieczątki chcemy kupić, pozostaje do rozwiązania kwestia doboru kształtu oraz koloru. Jaki kształt pieczątki będzie najbardziej odpowiedni? Tutaj nie ma jednej słusznej odpowiedzi – po prostu powinien odpowiadać naszym preferencjom. W świecie stempli są modele podłużne, owalne, okrągłe i prostokątne. Tylko od zleceniodawcy zależy, czy postawi na model klasyczny czy bardziej nowoczesny. Trzeba jednak pamiętać, o tym, że kształt pieczątki determinuje ilość linijek tekstu, które można na takiej pieczątce umieścić. Pod względem koloru preferowano kiedyś konkretne rozwiązania w różnych profesjach, przykładowo czerwone odbicia były charakterystyczne dla banków oraz urzędów, niebieskie lub czarne wśród przedsiębiorców, a księża i parafie korzystały z koloru fioletowego. Dziś nie ma takich kryteriów, każdy przedsiębiorca może wybrać taki kolor tuszu do pieczątki, jaki najbardziej odpowiada jego potrzebom i preferencjom. By zapewnić sobie wyraźne odbicia na papierze warto sięgnąć zarówno po dobry automat samotuszujący, czyli takich firm jak Trodat, Wagraf, czy Colop, jak oryginalny tusz dedykowany do automatów, kołków i innych typów pieczątek.

Pieczątka atrybutem przedsiębiorcy

W świecie mocno rozbudowanej biurokracji i szerokiego dostępu do nowoczesnej automatyki trudno sobie wyobrazić, by dokumenty, które muszą być przechowywane w formie papierowej, były podpisywane tylko ręcznie. Pieczątka firmowa to narzędzie, które znacznie ułatwia pracę zatrudnionym i pozwala sygnować wiele dokumentów krążących w firmie, jak i na linii klient – przedsiębiorca. W firmie Stampler.pl, która od lat działa na rynku dostępne są różnego typu automaty samotuszujące, a także datowniki, numeratory, kołyski, gryfy, suche pieczęcie, a nawet pieczątki z długopisem, które można kupić także w ramach prezentu dla przedsiębiorcy.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here