Wielu osobom wydaje się, że praca zdalna to najlepsze, co może się przytrafić. Polega ona na tym, że nasze zadania wykonujemy siedząc wygodnie w domu i nie musimy przejmować się eleganckimi ubraniami albo wczesnym wstawaniem. Sami jesteśmy sobie szefami ‒ to my decydujemy, o której godzinie zasiąść do biurka i kiedy zrobić sobie przerwę. Praca zdalna ma jednak swoje wady. A największą z nich jest to, że możemy mieć problem ze zmobilizowaniem samych siebie i z koncentracją, a to wpływa negatywnie na naszą produktywność. Dzięki kilku prostym trikom zwiększycie swoją efektywność i nic nie będzie Was już rozpraszało!
1. Zachowuj się tak, jakbyś szedł to „tradycyjnej” pracy
Choć bardzo kusząca jest myśl o wykonywaniu pracy, siedząc w piżamie w łóżku, to pamiętajmy, że w takich warunkach nasza produktywność znacznie spada. Dzieje się tak, ponieważ nie mamy wtedy wrażenia, że pracujemy i łatwo się przez to rozpraszamy. Aby tego uniknąć, warto wstać wcześnie, zjeść porządne śniadanie i ubrać się przed rozpoczęciem pracy tak, jak gdybyśmy szli np. do biura. Dzięki temu chętniej zabierzemy się do realizacji stojących przed nami zadań i wykonamy je szybko i sprawnie. Nabierzemy również pewności siebie, a także energii do działania.
2. Stwórz komfortowe miejsce przeznaczone tyko do pracy
Warto wydzielić sobie specjalną sferę w domu, która będzie przeznaczona tylko do pracy i będzie oddzielona od sfery relaksu. Dzięki temu będziemy mniej narażeni na działanie różnych „zjadaczy czasu”, czyli np. telewizji. Samo to, że przebywasz w miejscu, w którym powinno się pracować, sprawi, że powstrzymasz się przykładowo przed przeglądaniem różnych stron internetowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie niewielkiego biura, jeżeli natomiast nie dysponujesz dużą ilością wolnego miejsca, wystarczy biurko postawione w zacisznym kąciku.
3. Ustal konkretne godziny pracy i zadbaj o to, by Ci wtedy nie przeszkadzano
Problemem osób pracujących w domu jest to, że są stale pod ręką, a więc czas, w którym powinni siedzieć przy biurku, spędzają często na gotowaniu obiadów czy sprzątaniu. Pozostali domownicy zapominają, że to, że jesteśmy w domu, nie oznacza wcale, że nie mamy nic do zrobienia. Właśnie dlatego warto poinformować rodzinę, że np. od 9 do 16 pracujemy i prosimy, by nam wtedy nie przeszkadzano.
4. Pamiętaj o czasie wolnym od pracy
Osoby, które pracują zdalnie, mają nieraz problem z wyznaczeniem sobie pewnej granicy i w rezultacie spędzają przy laptopie o wiele więcej czasu niż Ci, pracujący „na etacie”. Pamiętajmy jednak, że odpoczynek jest nam konieczny, do tego, by być produktywnym. Ciągłe wyrabianie nadgodzin sprawi jedynie, że będziemy zmęczeni oraz zirytowani, przez co będziemy pracować o wiele mniej efektywnie.