Gewerbeanmeldung, czyli tzw. Gewerbe to coraz chętniej wykorzystywana forma zatrudnienia, polegająca na złożeniu specjalnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na obszarze Niemiec. Jest przeznaczona zarówno dla osób fizycznych, czyli prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak również osób prawnych. Jakie formalności należy złożyć, aby założyć firmę w Niemczech? Z jakimi kosztami należy się zmierzyć?
Te dokumenty musisz mieć!
Do założenia Gewerby, oprócz podstawowych dokumentów, typu ksero dowodu osobistego lub paszportu (z obu stron) oraz potwierdzenia o zameldowaniu, konieczne będzie przedstawienie pełnomocnictwa upoważniającego do założenia firmy. Ponadto, pracownikowi rejestrującemu działalność gospodarczą, trzeba będzie przedłożyć adres, pod którym będzie prowadzony biznes wraz z umową najmu lokalu, gdzie będzie realizowany.
Do założenia Gewerbe w Niemczech, konieczne będzie posiadanie zaświadczenia o niekaralności, nie zaleganiu z podatkami oraz zabezpieczeniu majątkowym wraz z wszelkimi zezwoleniami i koncesjami uprawniającymi do legalnego wykonywania pracy.
Gdzie zgłosić firmę?
Z dokumentami oraz wypełnionym wnioskiem należy następnie udać się do urzędu ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt), mieszczącym się zwykle w urzędzie miasta (Bürgeramt) lub ratuszu (Rathaus). Wraz z wpisem do rejestru, konieczne będzie uiszczenie odpowiedniej opłaty. Jej wysokość jest uzależniona od urzędu, gdzie będzie wykonywana działalność. Czy to wystarczy, aby założyć Gewerbe w Niemczech? Jak się okazuje – nie, ponieważ firmę zgłosić należy również w innych instytucjach i urzędach. Najważniejszym jest Urząd Skarbowy. Oprócz tego, w zależności od branży, firmę rejestruje się również w Zrzeszeniu Zawodowym, czyli BG, HWK, IHK, Soka-Bau. W niektórych przypadkach konieczne będzie zgłoszenie działalności gospodarczej do rejestru sądowego, poprzedzonym wizytą u notariusza.
Porozmawiajmy o kosztach, czyli ile kosztuje założenie Gewerbe?
Wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest obciążony opłatą i wynosi od 15 do 65 euro – w zależności od landu i miasta, gdzie będzie rejestrowana firma. Do tego dochodzi koszt notarialny oraz opłaty sądowej, a także koszt uzyskania niezbędnych pozwoleń. Nie wspominając już o kosztach tłumaczeń czy opłat dla firmy, które podejmą się wydania takiego pozwolenia.
Gewerbe bez meldunku – czy to możliwe?
Jak się okazuje – tak! Osoba zakładająca firmę w Niemczech nie jest zobligowana do posiadania niemieckiego meldunku. Podstawą założenia Gewerbe jest podanie adresu, pod którym będzie funkcjonowała działalność gospodarcza.