Pakowanie paczek wymaga olbrzymich zdolności oraz zastosowania odpowiednich materiałów pakowych. To dzięki połączeniu obu elementów udaje się stworzyć pakunek, który nie dość, że tworzy wystarczającą warstwę ochronną dla zachowania bezpieczeństwa towarów, to jeszcze jest estetyczny i buduje pozytywny wizerunek firmy. Obecnie coraz powszechniej klienci oczekują tego, żeby wszystkie przesyłane do nich paczki były pakowane w ekologiczne materiały. Czy faktycznie da się przygotować pakunek, który byłby przyjazny dla środowiska? Kilka wskazówek, jak to zrobić, prezentujemy poniżej.
Ekologiczność paczek – wymóg prawny czy społeczny?
Wykorzystanie do pakowania coraz większej ilości naturalnych i ekologicznych materiałów w dużej mierze wynika z regulacji prawnych, wynikających z dyrektywy unijnej. Polityka śmieciowa wspólnoty ma bowiem w ciągu najbliższych 15 lat doprowadzić do stanu, w którym tylko 10% wszystkich wytwarzanych odpadów trafi na wysypiska.
To wielkie wyzwanie dla nas wszystkich. A odpady opakowaniowe stanowią olbrzymią część wyrzucanych każdego dnia śmieci – w zakładach pracy oraz w domach prywatnych. Znaczący wzrost ich ilości wiąże się w głównej mierze z rozwojem branży e-commerce. A każdy zamawiany produkt musi przecież być odpowiednio zabezpieczony, aby dotarł do adresata w optymalnej, nienaruszonej kondycji.
Równocześnie z wymogami prawa, które narzuca coraz bardziej restrykcyjne normy, rodzi się coraz większa świadomość społeczna. Konsumenci oczekują wręcz, że wszystkie kupowane produkty będą pakowane ekologicznie i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Niektórzy są skłonni zapłacić za to więcej. A to wymusza zmiany w sposobie myślenia producentów. Zasada: klient – nasz pan, wciąż przecież obowiązuje.
Jakie surowce do pakowania stosować?
W zależności od typu towarów, które chcemy zapakować, stosuje się inne materiały pakowe. Do najpopularniejszych produktów dostępnych w E-hurtownia-opakowan.pl należą:
- papier
- karton
Papier i karton powszechnie są wytwarzane z surowców wtórnych. Coraz częściej nawet się ich nie odbarwia i przyjmują standardowy szary kolor, który nie jest już wyznacznikiem niskiej ceny a raczej świadomej decyzji. Z biegiem czasu przybywa też konsumentów sięgających z własnej woli właśnie po takie produkty opakowane ekologicznie. Niektórzy z nich deklarują wręcz, że są gotowi zapłacić za to więcej. Zaczyna bowiem dominować trend, że towary zapakowane ekologicznie są postrzegane jako rzeczy klasy premium.
Wciąż najchętniej wykorzystywanym rodzajem opakowań pozostają pudełka kartonowe. Z ich pomocą szybko i sprawnie zapakujemy niemal dowolny przedmiot, bez względu na to, czy ma standardowy czy nietypowy kształt.
Pudełka wykonuje się z trwałego materiału, który chroni zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pozwala łatwo przenosić pakunki. Niekiedy tylko przewożone produkty wymagają dodatkowego wsparcia i ochrony. Wówczas do wnętrza opakowania wkłada się wypełniacze. Powszechnie używa się w tej roli folii bąbelkowej lub specjalnych poduszek powietrznych. Czy jednak wśród materiałów tego typu da się znaleźć produkt ekologiczny?
W tym miejscu przyszła pora na omówienie ostatniego z wymienionych produktów pakowych, czyli skropaku. Co to takiego? To naturalny wypełniacz do paczek, wytwarzany na bazie skrobi. Dzięki temu jest w pełni ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Bez trudu można nawet przeprowadzić samodzielne kompostowanie wykorzystanego skropaku. Wystarczy zalać go wodą, która szybko rozpuści niewielkie kawałki wypełniacza.
Skropak jest lekki i dzięki niewielkim rozmiarom każdego z elementów łatwo dopasowuje się do kształtu przedmiotu oraz samego pakunku, wypełniając go szczelnie. A to zabezpiecza cenną zawartość paczki przed przypadkowym przesuwaniem się lub wstrząsami, na które może być narażona podczas transportu. Wysoki stopień ochrony, jaki gwarantuje zastosowanie skropaku, sprawia, że często używa się go do przewozu delikatnych i kruchych przedmiotów z porcelany i szkła. Chętnie sięgają po niego właściciele sklepów internetowych ze zdrową żywnością i eko kosmetykami. Dzięki niemu bowiem cała paczka, nie tylko zawartość, jest przyjazna środowisku naturalnemu.
Ekologiczne opakowanie – trwałość, bezpieczeństwo i troska o środowisko naturalne
Na rynku można znaleźć naprawdę sporo ekologicznych surowców do pakowania. Większość z nich jest produkowana z surowców wtórnych i w pełni poddających się recyklingowi. Inne, jak skropak, mogą być nawet biodegradowalne. Zapewniają bezpieczeństwo dla zawartości paczek, wyglądają estetycznie, a przy tym pomagają zmniejszać ilość odpadów opakowaniowych.
Takie pakowanie to dobra przyszłość dla poprawy kondycji naszej planety.