W chwili obecnej na rynku coraz częściej pojawiają się systemy, które są stworzone do samodzielnego wykonywania takich urządzeń. Wyobraźcie sobie świat, w którym budzicie się rano, automatycznie przygotowywana jest pobudzająca, gorąca kawa, która zaczyna się parzyć zaraz po tym jak kończysz poranny prysznic. Myjąc zęby do pracy rozmawiasz ze swoim lustrem jak ze swoistym kamerdynerem, który mówi ci jaką drogę wybrać dziś najlepiej do pracy oraz na przykład czy warto zabrać ze sobą parasol czy też okulary przeciwsłoneczne. Wchodzisz do sklepu przymierzasz ubranie, jednak okazuje się że do tej kreacji i twoich rysów twarzy idealnie pasuje ta biżuteria czy ten krawat. Wszystko brzmi jak wizja z przyszłości jednak to się dzieje na naszych oczach. Już teraz w wielu sklepach powoli pojawiają się takie lustra czego przykładem może być sieć sklepów Ralpha Lauren.

Internet rzeczy. To pojęcie coraz częściej pojawia się w naszym codziennym życiu. Jednak czy to jest dopiero czekająca nas przyszłość, czy już teraźniejszość, która wkracza w nasze życie? Czym jest Internet rzeczy oraz jaki cel przyświeca tej idei?

            Internet rzeczy, o dziwo, nie jest ideą dotyczącą rzeczy, a informacji, które wszelkiego rodzaju urządzenia zasilane elektrycznie są w stanie gromadzić, przetwarzać czy wymieniać między konkretnymi urządzeniami. Sama nazwa została użyta po raz pierwszy przez brytyjskiego przedsiębiorcę Kevina Ashtona w 1999 roku.

Głównym zamierzeniem wykorzystania Internetu rzeczy jest stworzenie inteligentnych przestrzeni w naszym codziennym życiu. Wyobraźmy sobie nie tylko inteligentne domy, ale i całe miasta, które możemy póki co możemy przede wszystkim zobaczyć w filmach sience fiction. Obserwując to, w jakim tempie na świecie rozwija się technologia, możemy dojść do wniosku, że te wizje są już coraz bardziej „sience” niż „fiction”.

Internet rzeczy już jest wykorzystywany w wielu firmach produkcyjnych. Firma Autodesk posiada w swoim portfolio narzędzie Fusion Connect, które jest skierowane do wszelkiego rodzaju firm przemysłowych. Dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez Autodesk jesteśmy w stanie bez potrzeby zakupu całej infrastruktury, która musi zbierać dane, przechowywać oraz przetwarzać, stworzyć własną inteligentną przestrzeń. Narzędzia oferowane przez Autodesk możemy nabyć na przykład przez jednego z partnerów firmę AEC Design zajmującą się dystrybucją softu do projektowania. Mowa tutaj o oprogramowaniu CAD/CAM/PDM/PLM, czyli Autodesk Inventor, Fusion 360 czy Fusion Connect. Dodatkowo zawsze można się przeszkolić z zakresu obsługi tego oprogramowania.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here