Kontrakty na różnicę cen (CFD) są bardzo potężnymi narzędziami, które umiejętnie wykorzystane przez inwestorów dają możliwość zarobienia na niemal wszystkich ruchach cen aktywów. Dzięki wykorzystaniu dźwigni można osiągać sensowne zyski nawet na pozornie niewielkich zmianach – zarówno w górę, jak i w dół. Co warto wiedzieć, zanim się zacznie handel kontraktami CFD?
Na czym polega handel CFD?
Kontrakt CFD to de facto porozumienie pomiędzy dwoma stronami co do tego, w którą stronę nastąpi ruch cenowy określonego aktywa. Sprowadza się on do zobowiązania sprzedającego do zapłacenia różnicy w kursie pomiędzy aktualną wartością instrumentu a ceną w momencie jego zawarcia. Decydując się na jego zawarcie, w istocie nie nabywasz ani walorów spółki, ani metali, ani żadnego innego aktywa, którego dotyczy – to po prostu porozumienie dotyczące różnicy ceny. CFD umożliwia Ci zarówno otwarcie pozycji długiej (grę na wzrosty), jak i krótkiej (wyczuwając spadki), dzięki czemu każdy ruch cenowy, niezależnie od kierunku stwarza Ci możliwość zarobku. Warto pamiętać również, że kontrakty CFD zawsze powiązane są z dźwignią, co może okazać się mieczem obosiecznym – z jednej strony pozwala na maksymalizowanie zysków, jeśli trafnie przewidziałeś, w którą stronę pójdzie zmiana ceny. Z drugiej jednak lewarowanie pozycji może oznaczać bardzo duże straty lub nawet utratę całości kapitału – jeśli np. nie ustawiłeś Stop Loss, a ruch cenowy był mocny, to możesz pozostać bez depozytu. U dobrego brokera powinieneś więc znaleźć ustawienia pozwalające na zminimalizowanie ryzyka (tutaj dowiesz się więcej np. o ofercie Saxo), które automatycznie uchronią Cię przez potężnymi stratami.
Jaką strategię warto obrać?
Większość inwestorów stosuje zazwyczaj jedną lub kilka strategii inwestycyjnych równocześnie. Nie warto na rynku kierować się emocjami, ponieważ często zawodzą i zamiast oczekiwanych zysków przynoszą straty. Przykładem strategii stosowanej przez wielu graczy, jest np. handel z trendem. Polega ona na poszukiwaniu długofalowych trendów na danym aktywne i otwieraniu zgodnych z nimi pozycji. Jeśli więc dany instrument od kilku tygodni rośnie, to otwarcie pozycji długiej będzie naturalną konsekwencją przy tej strategii. Przy spadkach odwrotnie – zagrania krótkiego.
Strategią skupioną na niższym interwale jest tzw. day trading, który zakłada codzienne aktywne granie, którego celem jest łapanie niewielkich ruchów cenowych, następujących najczęściej zgodnie ze wskazaniami analizy technicznej. Dość podobną, choć jeszcze intensywniejszą strategią jest scalping, który polega na otwieraniu kilku pozycji równocześnie i polowaniu na okazje, np. skrajnie niską lub wysoką wycenę podczas zmiany trendu.