DDR4 a DDR3 – na które moduły pamięci RAM warto postawić?

0
536

W obecnych czasach, z komputerów korzystamy niemal każdego dnia. Praca, nauka, rozrywka czy kontakt ze znajomymi to tylko niektóre z aktywności, do których wykorzystujemy to urządzenie. Aby jednak wszystkie czynności zachodziły bezproblemowo, niezbędna jest odpowiednio szybka i wydajna pamięć RAM.

DDR3 i DDR4 – czym różnią się oba typy modułów pamięci RAM?

Zarówno DDR3, jak i DDR4 są dwoma najczęściej wykorzystywanymi rodzajami pamięci RAM komputera. Oczywiste jest, że DDR4 jako nowa generacja ma z pewnością więcej do zaoferowania, niż jego poprzednik. Jednak w jaki sposób wygląda to w praktyce i jakie są najważniejsze różnice pomiędzy starszym a nowszym modelem modułów pamięci RAM?

Zużycie energii

Pierwszą i najważniejszą kwestią, która odróżnia moduły DDR4 od modułów DDR3 jest poziom zużycia energii. W tej kategorii zdecydowanie lepszym rozwiązaniem stanie się pierwszy wariant, gdyż pozwala on na zaoszczędzenie znacznie większych jej ilości. Pozwalają one na swobodną pracę, przy zachowaniu pełnej wydajności, przy napięciu 1,2 V, natomiast jeśli chodzi o moduły DDR3 napięcie może wynosić od 1,35 V do nawet 1,5 V. W praktyce, właściwość ta przekłada się oczywiście na niższe rachunki za energię elektryczną, dzięki czemu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Gęstość modułów

Rodzaje modułów, takie jak DDR3 i DDR4 różnią się między sobą również wartościami gęstości. W tym przypadku również o wiele lepiej prezentuje się ten nowszy moduł. Innowacyjne technologie pozwoliły na opracowanie najnowocześniejszego mechanizmu, co gwarantuje kilka razy wyższą gęstość modułów, niż ma się to w przypadku wersji poprzedniej. Dla porównania – jeśli chodzi o modele DDR3, na rynku dostępne są gęstości od 512 MB do 32 GB. Moduły DDR4 gwarantują znacznie szerszy przedział – od 2 GB do nawet 128 GB.

Szybkość transferu danych

Nowa generacja w postaci modułów DDR4 niesie za sobą nieodłącznie również wyższy poziom szybkości transferu danych. Jeśli chodzi o najnowsze modele tych modułów, możemy się spodziewać szybkości transferu, wynoszącej nawet 3200 MT/s. Z tego też powodu, staną się korzystnym rozwiązaniem nie tylko w przypadku użytkowników, chcących wykorzystać moduł na własne potrzeby, ale również do celów przemysłowych. Możliwości nieco starszych modeli w postaci modułów DDR3 stanowią zasadniczą barierę w przypadku przesyłania ogromnych ilości danych. DDR4 to opcja kilkukrotnie szybsza i wydajniejsza.

Kwestie wizualne

Ostatnim czynnikiem, odróżniającym moduły DDR4 od ich poprzedników są kwestie wizualne. Chociaż na pierwszy rzut oka obie wersje prezentują się podobnie, w ich budowie możemy dostrzec niewielkie różnice. Prezentują się one w sposób następujący:

  • DDR4 wyposażony jest w 288 pinów, natomiast DDR3 – jedynie w 240
  • nacięcie na klucz, jeśli chodzi o najnowszy model DDR4 znajduje się w innym miejscu, niż ma się to w kwestii DDR3
  • złącze krawędziowe w przypadku tej nowszej wersji przypomina delikatnie zakrzywioną literę V – unowocześniona konstrukcja tego niezwykle istotnego elementu pełni przede wszystkim funkcję, zwiększającą komfort, gdyż wszystkie piny, w jakie wyposażone jest moduł nie są wciśnięte równocześnie podczas jego wkładania

GOODRAM – wieloletnie doświadczenie i innowacyjne rozwiązania

Jako że moduły pamięci odgrywają istotną rolę, gwarantując płynne i wydaje użytkowanie komputera, ich wybór nie powinien być podyktowany pochopną decyzją. Chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie i cieszyć się najwyższą jakością, postaw na polską markę GOODRAM. Jest ona swoistym przykładem tego, że wieloletnie doświadczenie w połączeniu z ciągłym poszerzaniem własnych kompetencji i poszukiwanie nowych rozwiązań, zyskuje co roku zadowolenie tysięcy klientów. Daje Ci to gwarancję trafnego wyboru.

Produkty GOODRAM odznaczają się konkurencyjnością oraz renomą nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. W szerokim asortymencie sklepów internetowych znajdziesz rozmaite rodzaje pamięci o różnorodnej pojemności, w tym karty pamięci RAM czy SSD. Wykonane są one z najwyższej jakości tworzyw, a innowacyjne metody produkcji gwarantują solidność oraz wytrzymałość idące w parze z najnowszymi technologiami. GOODRAM zapewnia również profesjonalną obsługę każdego z klientów, a także intuicyjne i komfortowe przejście przez wszystkie niezbędne etapy zakupu.

Właścicielem marki GOODRAM jest polska firma Wilk Elektronik. Za najwyższą jakość sprzedawanych przez siebie systemów, a także obsługę klienta na najwyższym możliwym poziomie, otrzymała CERTYFIKAT ISO 9001. Jest to kolejne potwierdzenie tego, że produkty oferowane przez GOODRAM są z pewnością warte zakupu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here