Branża pożyczek internetowych w naszym kraju rozwija się niezwykle szybko. Z pożyczek internetowych korzysta coraz więcej Polaków, a liczba dostępnych ofert także rośnie. Czy jednak wypełnienie wniosku pożyczkowego online danymi osobowymi i zaciąganie pożyczek internetowych jest na pewno w pełni bezpieczne?

Jaki status prawny mają instytucje pożyczkowe?

Internetowe instytucje pożyczkowe to firmy, których osią działalności jest pożyczanie pieniędzy poprzez sieć. Działają one na podstawie kodeksu cywilnego, a także innych przepisów regulujących ich działalność np. ustawy „antylichwiarskiej”. W dodatku firmy pożyczkowe znajdują się pod pewną kontrolą instytucji państwowych, takich jak KNF. Firmy pożyczkowe to więc w pełni legalne podmioty, których działalność jest precyzyjnie uregulowana.

Można więc zupełnie spokojnie korzystać z usług internetowych pożyczkodawców, choć odrobina ograniczonego zaufania w przypadku pożyczania pieniędzy zawsze jest wskazana, szczególnie wtedy, kiedy korzysta się z usług mało znanych firm. Z drugiej jednak strony nie warto przesadzać z tą podejrzliwością, ponieważ ryzyko trafienia na oszustów jest w tym przypadku podobne jak w wielu innych branżach np. rynku telekomunikacyjnym.

Jak sprawdzić wiarygodność instytucji pożyczkowej?

Firmę pożyczkową można sprawdzić na kilka prostych sposobów w Internecie poprzez:

  • Sprawdzenie tego, czy znajduje się w rejestrze legalnie działających firm pożyczkowych na stronie KNF, gdzie można również zobaczyć, czy przeciwko danemu pożyczkodawcy nie toczy się żadne postępowanie sądowe.
  • Skorzystanie z profesjonalnej porównywarki pożyczkowej, gdzie znajdują się oferty od wyłącznie sprawdzonych firm. Przykładowo pożyczki pozabankowe w porównywarce Matchbanker.pl zaprezentowane są w formie przejrzystego rankingu, a korzystając z takiej platformy, można pożyczać nie tylko bezpiecznie, ale także i na korzystnych warunkach.
  • Sprawdzenie opinii o danej firmie pożyczkowej na forach internetowych.
  • Zobaczenie, jak długo dana firma utrzymuje się na polskim rynku, co do zasady, skorzystanie z bardziej znanych i mających dłuższą historię firm pożyczkowych jest bezpieczniejsze. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że powinno się z góry odrzucać oferty od mniej znanych firm.
  • Sprawdzenie strony internetowej danego pożyczkodawcy. Rzetelna firma będzie miała nowoczesny portal oraz podane wszystkie dane adresowe.
  • Zobaczenie jak działa kalkulator pożyczkowy. Pożyczkodawca powinien wymagać podania jedynie podstawowych danych osobowych, a jeżeli konieczny jest tzw. przelew weryfikacyjny, to powinien on opiewać na bardzo małą kwotę np. jedną złotówkę. Warto również sprawdzić, czy strona jest szyfrowana, czyli jej adres rozpoczyna się od „https://” , a obok niego pojawia się symbol zielonej kłódki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Korzystanie z usług firm pożyczkowych online, przy zachowaniu zdrowego rozsądku jest w pełni bezpieczne i często bardzo atrakcyjne, ponieważ czasem pilna gotówka jest bardzo potrzebna. Firm pożyczkowych podobnie jak np. banków nie trzeba się w żadne sposób bać, jednak warto dokładnie przemyśleć słuszność pożyczania pieniędzy, pamiętając o tym, że każdą pożyczkę prędzej czy później trzeba będzie spłacić.

Zanim więc zawrze się umowę pożyczkową, to warto się zastanowić nad tym, czy pożyczkę na pewno będzie się w stanie spłacić w ustalonym terminie. Naturalnie należy także dokładnie przeczytać umowę pożyczkową, tak by zyskać pewność, że wszystko się zgadza.

W przypadku gdy zaś, z losowych przyczyn, spłata pożyczki w umówionym terminie okaże się jednak niemożliwa, to także należy zachować spokój i jak najszybciej skontaktować się z działem obsługi danego pożyczkodawcy, ponieważ praktycznie w każdym przypadku jest możliwość np. wydłużenia terminu spłaty zobowiązania, choć może się to wiązać z dodatkowymi opłatami.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here