Co to jest SCADA

System scada to takie oprogramowanie, które pomaga w wyeliminowaniu istotnych błędów w procesie produkcji. Dzięki temu rośnie wydajność pracy. Pozwala on monitorować zarówno przebieg produkcji, jak i postój maszyn czy pracę pracowników obsługujących poszczególne urządzenia.

Oprogramowanie Scada – działanie oraz przeznaczenie

Jest to niezawodny system informatyczny, którego zadaniem jest zbieranie informacji dotyczących przebiegu procesu technologicznego bądź produkcyjnego. Poszczególne informacje można odczytać za pomocą sterowników PLC do których są podłączone czujniki i przetworniki pomiarowe. Na podstawie otrzymanych danych można :

– śledzić wykresy

– generować raporty

– reagować na stany alarmowe

– podejmować korzystne decyzje

Odczytywane dane z systemów scada są zapisywane w bazie danych za pomocą plików. Są to informacje związane ze stanem czujników oraz wartościami ciśnienia.

Systemy scada pozwalają na uzyskanie faktycznego stanu zarówno urządzeń produkcyjnych, jak i wykonawczych. Są one doskonałym sposobem na zamianę języka maszyn na język ludzi. Co więcej umożliwiają one bardzo szybką lokalizację alarmów, podstawowe logowanie danych oraz automatyczną reakcję na sygnały pochodzące z poszczególnych urządzeń. Wszystkie te dane powodują, że praca operatora jest znacznie bardziej efektywna.

Jakie są różnice między Scadą a HMI?

Scada i hmi różnią się tym, że posiadają różnice zarówno w zakresie realizowanych zadań, jak i zastosowań. Co więcej posiadają inny poziom zaawansowania oraz zakres pracy.

Scada hmi umożliwia prezentację danych z maszyn oraz stanowi interfejs pomiędzy urządzeniem a pracownikiem. Bardzo często zdarza się, że oprogramowanie do wizualizacji dostępne jest razem z panelem hmi. W przypadku aplikacji o ograniczonych wymaganiach panel hmi jest wystarczającym rozwiązaniem.

Hmi scada jest systemem bardziej rozbudowanym. Prezentowanie danych jest tylko częścią jego funkcjonalności. Działa on na większą skalę, ponieważ posiada rozszerzone możliwości komunikacyjne. Ponadto posiada możliwość wymiany danych z innymi systemami oraz możliwość analizy. Najważniejszą zaletą programu scady nad hmi jest to, że posiada on zarówno możliwość archiwizacji danych, jak i korzystania z baz danych. Znajduje on szerokie zastosowanie w wielu branżach.

Przed wdrożeniem tego systemu warto zastanowić się nad zakresem działania oraz potrzebami firmy. Program ten sprawdza się niezawodnie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zbieranie danych, nadzór, alarmowanie oraz bieżąca kontrola procesu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here