7 ważnych rzeczy przy wyborze operatora domeny

Rejestracja domeny u danego operatora powinna być poprzedzona analizą jego oferty, sprawdzeniem opinii na jego temat i oceną możliwości, jakie daje dana firma. Cena musi być jednym z wielu kryteriów, ale na pewno nie kryterium decydującym. O czym zatem należy pamiętać?

7 ważnych rzeczy

Choć może to być zaskakujące, istotnych czynników jest wiele, a większość z nich powiązana jest przede wszystkim ze szczegółami oferty. Przeanalizujmy zatem te istotne kwestie.

  1. Domena za darmo, ale czy na pewno? Fakt, że dany operator przygotował dobrą promocję na darmowe domeny, nie oznacza, że na pewno warto z tej promocji skorzystać. Dlaczego? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy firma nie wymaga przedłużenia domeny na minimum jeden rok. W takim wypadku należy brać pod uwagę, ile zapłacimy za 2 lata użytkowania domeny. Oczywiście jeśli operator nie wymaga przedłużenia domeny, to jest to bardzo dobra promocja. Nie zmienia to jednak faktu, że warto sprawdzić przed rejestracją, ile zapłacimy za odnowienie.
  2. Czy firma jest partnerem NASK? Domeny .pl rezerwuje się z pomocą operatorów domen, którzy są partnerami NASK. Sprawdzenie, czy aby na pewno dana firma jest takim partnerem, jest bardzo proste – wystarczy zerknąć na listę przygotowaną przez NASK pod adresem https://www.dns.pl/lista_rejestratorow. Przykładowy wpis jednej z bardziej znanych polskich marek, czyli Az.pl, wygląda tak:
  3. przechwytywanie

Z ikonek znajdujących się po prawej stronie można dowiedzieć się, jakie usługi umożliwia dany operator.

  1. Zasady transferu domeny – transfer, czyli przeniesienie domeny do innego operatora, wymaga zdobycia kodu authinfo. Kod ten wydawany jest przez operatora na różne sposoby. Może być dostępny na pisemny wniosek albo np. można go sprawdzić automatycznie po zalogowaniu się do panelu administracyjnego systemu danego operatora. Zasady wydawania tego kodu mają szczególne znaczenie w przypadku tych osób, które zarządzają wieloma domenami i korzystają z usług kilku operatorów.
  2. Dostępność rozszerzeń domen – przed pierwszą rejestracją domeny warto sprawdzić, jakie rozszerzenia są dostępne w ramach oferty danej firmy. Nie wszędzie muszą być dostępne tzw. nowe rozszerzenia domen, podobnie jak np. domeny regionalne, ale również i inne.
  3. Działanie BOK-u – sprawnie działające biuro obsługi klienta jest bardzo ważne. Istotne są godziny jego działania, dostępność w czasie weekendu, a także poziom odpowiedzi. Wprawdzie domeny nie wymagają szczególnie częstego kontaktu z supportem, ale mniej zaawansowani użytkownicy mogą jednak potrzebować pomocy częściej. Dobrze, jeśli operator zapewnia również rozbudowane FAQ.
  4. Opinie o firmie – warto zweryfikować w sieci, przede wszystkim na tematycznych grupach Facebooka, jakie są opinie innych klientów o danym operatorze. W ten sposób można się dowiedzieć wielu szczegółów związanych z ofertą, których nie odnajdziemy w opisach ogólnych. Wtedy również mamy pokazane, jak np. wygląda proces transferu domeny i jak często są wysyłane powiadomienia o końcu opłaconego okresu.
  5. Panel zarządzania domenami – jednym z kroków może być również sprawdzenie panelu zarządzania domenami. Czy jest prosty, domyślny? Oczywiście to jeden z mniej istotnych czynników, gdyż najczęściej operacje na domenach to po prostu zmiana serwerów DNS. Prosty, domyślny panel powinien mieć znaczenie przede wszystkim dla osób, które zarządzają wieloma domenami.

Tylko sprawdzony operator

Wybór odpowiedniego operatora domen powinien być poprzedzony sprawdzeniem danej firmy. Warto pamiętać, że nie jest problemem zmiana usługodawcy, u którego korzystamy z hostingu – to tylko kwestia edycji serwerów DNS dla domeny. Jeśli jednak trafimy na operatora domen, który okaże się oszustem, to transfer od tej firmy może już wiązać się z wieloma problemami. Oczywiście domena jest do odzyskania, ale czy warto decydować się na takie ryzyko?

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here