Szkolenia dla pracowników są jednym z elementów inwestowania w rozwój firmy. Dobrze wykształcona i kompetentna kadra to podstawa, która pozwala zdobyć nowe rynki, uzyskiwać przewagę konkurencyjną i świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Szkolenia dla pracowników mogą dotyczyć każdego z aspektów ich pracy zarówno w obszarze kompetencji miękkich, jak i umiejętności twardych, np. poruszania się po danym programie komputerowym. Organizacja szkoleń dla pracowników wbrew pozom nie jest taka prosta. Wymaga nie tylko zdolności organizacyjnych, ale także znajomość rynku oraz kompetencji, chociażby w zakresie badanie potrzeb szkoleniowych i ewaluacji. Zobacz jak zorganizować szkolenia dla pracowników, które faktycznie przyniosą efekt firmie.

Badanie potrzeb szkoleniowych

Organizacja szkoleń dla pracowników powinna rozpocząć się od badania potrzeb szkoleniowych pracowników. Najlepiej, jeżeli  analizy potrzeb szkoleniowych dokonuje zewnętrzny audytor, jednak wiele mniejszych firm nie stać na taki wydatek. Wtedy w to zadanie można zaangażować dział kadrowy lub samego właściciela firmy. Najprościej badanie potrzeb wykonać za pomocą ankiety, rozmowy z pracownikami oraz obserwacji. Analiza potrzeb szkoleniowych może odpowiedzieć na pytania, jakich szkolenie potrzebują pracownicy i na jakim poziomie. Może też wykazać, że nie zawsze problemy, z którymi boryka się firma, są wynikiem niedostatecznych kompetencji czy wiedzy pracowników, ale np. zbyt skomplikowanego procesu decyzyjnego czy złej atmosfery w zakładzie pracy.

Rodzaje szkoleń dla pracowników

Rynek obfituje w wiele szkoleń dla pracowników firm. Ich tematyka jest różna i każdy bez problemu znajdzie to, które mu odpowiada. Jednak oprócz tematyki rozróżnia się jeszcze typu szkoleń. Są to kursy otwarte, zamknięte i eventowe.

Te pierwsze organizowane są przez firmy szkoleniowe lub instytucje edukacyjne i zapisać się może na nie każdy, kto spełnia podane warunki lub/i uiści opłatę. Takich kursów można szukać np. na rządowej stronie inwestycjawkady.pl. Organizacja szkolenia otwartego zazwyczaj zaczyna się i kończy na zapisaniu się na taki kurs i ewentualnym wykupieniu noclegu i dojazdy, jeśli odbywa się poza miejsce zamieszkania kursanta.

Szkolenie zamknięte realizowane jest tylko i wyłącznie dla pracowników danej firmy lub jej jednego działu. Może ono odbywać się w siedzibie firmy lub wynajętej sali.  Organizacja szkolenia zamkniętego może zajmować się któryś z wewnętrznych działów przedsiębiorstwa lub firma zewnętrzna specjalizująca się w takich usługach. Ostatnim typem szkoleń są kursy eventowe – one również mają charakter zamknięty, a edukacja połączona jest tutaj z integracją pracowników. Tak jak w przypadku szkoleń zamkniętych organizacji można podjąć się samodzielnie lub powierzyć ją wyspecjalizowanej firmie.

Jak samodzielnie zorganizować szkolenie zamknięte dla pracowników?

Jeżeli chce się zorganizować szkolenie zamknięte dla pracowników bez pomocy firmy zewnętrznej, należy zadbać o: salę szkoleniową, trenera i oprawę. Są to podstawowe elementy, które zapewnia sukces szkolenia. Miejsce, w którym odbywa się kurs, może znajdować się na terenie zakładu pracy lub też poza nim np. hotelu czy centrum konferencyjnym. Ważne, aby było wyposażone w odpowiedni sprzęt, tj. stoliki z krzesłami, gniazdka, do których można podłączyć komputery, rzutnik, ekran, tablicę ścieralną z pisakami.  W zakresie oprawy szkolenia dobrze jest zadbać o catering, materiały szkoleniowe oraz ewentualny nocleg i dojazd uczestników na miejsce szkolenia, o ile odbywa się ono poza miejsce zamieszkania. Przy szkoleniach eventowych konieczne jest też zapewnienie rozrywek np. zespołowych gier.

Trener na szkolenie zamknięte

Istotnym elementem każdego szkolenia jest prowadzący. To on odpowiada za to, jaką wiedzę przekaże uczestników i czy będzie a przez nich przyswojona. Dlatego też organizując szkolenie dla pracowników, należy dobrze przygotować się do tego wyboru. Konieczne jest zapoznanie się z CV trenera oraz jego referencjami, a także umówić na bezpośrednie spotkanie. Coraz częstszą praktyką jest także zobligowanie trenera do przeprowadzenia próbnego np. pół godzinnego szkolenia.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here