System alarmowy w firmie - zobacz, dlaczego warto go zainstalować

Rozwiązania wykorzystywane w systemach alarmowych z roku na rok stają się skuteczniejsze. Postęp technologiczny idzie tu w parze z pomysłowością dostawców, obniżaniem cen i wzrostem jakości. Współczesne systemy alarmowe stanowią zabezpieczenie na tyle skuteczne, że coraz trudniej znaleźć przedsiębiorstwo, które z nich nie korzysta. Dlaczego właściwie warto założyć system alarmowy w firmie?

Jak działa system alarmowy?

Poszczególne urządzenia alarmowe powinny być tak rozmieszczone w obiekcie, aby  uniemożliwić niezauważone poruszanie się po nim bez autoryzacji. Urządzenia takie zazwyczaj rejestrują ruch, ciężar lub ciepło, mogą też np. aktywować się podczas próby sforsowania drzwi lub okna (np. silnego uderzenia, próby wybicia szyby lub przewiercenia zamka). Stosowanych rozwiązań jest wiele, najlepsze systemy alarmowe cechują się dużą złożonością łącząc ze sobą najskuteczniejsze rozwiązania. System alarmowy po zarejestrowaniu zagrożenia może zareagować na kilka sposobów:

            1.uznać alarm za fałszywy (zdezaktywować urządzenie);

            2.aktywować monitoring;

            3.wysłać zawiadomienie o zagrożeniu do firmy ochroniarskiej lub do odpowiednich służb.

Najbardziej zaawansowane systemy alarmowe cechują się dużą skutecznością w rozpoznawaniu fałszywych alarmów, np. są w stanie odróżnić aktywację urządzenia przez zwierzę (klasyczny fałszywy alarm) i przez człowieka.

Szukasz systemu alarmowego? Dowiedz się więcej w serwisie Konsalnet. 

System alarmowy a ochrona fizyczna

Wśród wielu przedsiębiorców da się słyszeć opinie, że jeśli korzystamy z usługi ochrony fizycznej, to nie ma potrzeby zakładania systemu alarmowego. W przypadku małych obiektów rzeczywiście wykwalifikowani pracownicy ochrony fizycznej powinni wystarczyć, aby zapewnić bezpieczeństwo, jednak w przypadku obiektów o większych rozmiarach jest inaczej. Najlepszy i najbardziej zaangażowany w swoją pracę ochroniarz nie jest w stanie pilnować wielu miejsc w tym samym czasie, nawet jeśli ma do dyspozycji obraz z monitorujących teren kamer. System alarmowy może stanowić świetne uzupełnienie ochrony fizycznej, więc o ile tylko dysponujemy odpowiednim budżetem – warto połączyć ze sobą te dwa zabezpieczenia. Jeśli nie – wszystko będzie zależało od rozmiaru chronionego obiektu i jego lokalizacji.

System alarmowy a monitoring

Proste systemy kamer przemysłowych umożliwiają skuteczną obserwację chronionego terenu, jednak nie wystarczą w przypadku rozległych terenów, a ponadto całkowicie odbierają prywatność, która bywa niezbędna np. podczas ustalania strategii firmy w gabinetach kierownictwa. Gabinety również powinny być chronione, nie tylko ze względu na to, że może się w nich znajdować coś cennego, ale również dlatego, że w zabezpieczeniu obiektu nie można zostawiać luk. Wśród dostępnych obecnie na rynku rozwiązań alarmowych możemy znaleźć między innymi tzw. wideo alarm. Jego działanie polega na tym, że kamery pozostają nieaktywne do czasu uruchomienia alarmu, dzięki czemu tam, gdzie potrzebna jest prywatność zostaje ona zachowana bez jednoczesnego osłabienia systemu zabezpieczeń. Alarm pozwala też wyeliminować skutki ewentualnego przeoczenia zagrożenia przez osobę obserwującą obraz z kamer.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here