Strategie oszczędzania na zakupach

Chcesz odłożyć trochę pieniędzy? Szykuje ci się większy wydatek? A może po prostu zauważyłeś, że masz problemy z ogarnięciem rodzinnego budżetu? Jeśli tak, podpowiadamy dziś kilka strategii, które pomogą ci zaoszczędzić podczas codziennych zakupów. Masz do wyboru różne możliwości: analizę wydatków, listę zakupów, kupony rabatowe, kupony promocyjne czy spiżarnię. Ale nie musisz ograniczać się do jednej – wybieraj i łącz je do woli!

1. Analiza wydatków

Zacznijmy od rzeczy mało rozrywkowej, ale niezwykle pomocnej: analizy wydatków. Zgromadź rachunki z ostatniego miesiąca lub – jeśli ich nie zachowujesz – zacznij gromadzić od teraz. Dzięki temu możesz obserwować swoje sukcesy w oszczędzaniu, a także znajdować te miejsca, nad którymi można jeszcze popracować. Analiza polega na podziale produktów na kategorie (jedzenie, środki czystości, słodycze, alkohol itd.) oraz szacowaniu, które z nich są zbędne czy też możliwe do ograniczenia. Warto prowadzić też analizę wydatków innych, niż spożywcze, i sprawdzić, ile pieniędzy wydaje się na ubrania czy na rozrywkę. Analiza jest najbardziej miarodajna, gdy prowadzona jest w skali dłuższego czasu – na przykład 3 miesięcy, ponieważ część produktów zużywana jest bardzo powoli, a wydatki na nie są jednorazowe.

2. Lista zakupów

Lista zakupów to absolutny evergreen codziennego oszczędzania. Ma też inną zaletę: nie pozwala zapomnieć o ważnych produktach. Aby działała na korzyść oszczędności, należy się starać jej trzymać podczas zakupów. Trzeba jednak pamiętać, by nie być dla siebie zbyt surowym i od czasu do czasu dopisać do listy jakiś smakołyk.

3. Kupony rabatowe i kupony promocyjne

Kolejny klasyk: kupony rabatowe i kupony promocyjne, które możemy znaleźć w różnych miejscach (m.in. w prasie czy internecie), pozwalają kupić wybrane produkty w mocno obniżonej cenie. Czasem zdarza się tak, że dodatkowe kupony rabatowe otrzymujemy dopiero przy kasie, razem z rachunkiem – w ten sposób sklep zachęca nas do kolejnej wizyty. I warto zachęcie ulec… pod warunkiem, że produkty, na które dostaliśmy zniżkę, rzeczywiście są nam potrzebne. Nie zaoszczędzimy przecież, kupując niepotrzebne rzeczy, nawet jeśli kupimy je za połowę ceny.

4. Spiżarnia

Pisząc o „spiżarni” nie mamy na myśli osobnego pomieszczenia z przeznaczeniem na przechowywanie produktów spożywczych, chociaż takie oczywiście świetnie się nada. Za spiżarnię jednak może posłużyć nam dowolna szafka. Idea spiżarni polega na tym, by gromadzić tam rzeczy, które można przechowywać długo, z których korzystamy stosunkowo często, a które dostać możemy od czasu do czasu w promocji. Jeśli na przykład często jemy makarony, a w sklepie znajdziemy je w promocji – możemy kupić ich dużo, na zapas, i schować właśnie do takiej spiżarni. Rozwiązanie to działa także na mrożonki, choć ogranicza nas wtedy pojemność zamrażalnika. Warto też zwrócić uwagę na temperaturę chłodzenia – im niższa, tym więcej „gwiazdek” znajduje się na oznaczeniu zamrażalnika i tym dłużej możemy w nim przechowywać mrożone produkty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here