Roboty – coraz bardziej popularne w przemyśle

Czasy, gdy zakłady przemysłowe realizowały wszystkie czynności z wykorzystaniem rąk pracowników, powoli mijają. Coraz częściej wykorzystuje się wtedy specjalistyczne roboty, które wykonują pracę nie tylko sprawniej i szybciej, ale również dokładniej i bezpieczniej!

Roboty przemysłowe – co warto o nich wiedzieć?

Roboty to już codzienność – wykorzystywane są obecnie nie tylko w nowoczesnych zakładach przemysłowych, ale również w naszych domach! Skupmy się jednak na jednym ich zastosowaniu, a mianowicie na robotach przemysłowych.

Robot przemysłowy to urządzenie, które pozwala na prowadzenie różnych czynności. Posiada określone właściwości manipulacyjne pozwalające mu na prowadzenie zleconych prac zgodnie z programem.

W porównaniu do zwykłych mechanicznych manipulatorów można zmieniać zadania robotów tego typu – programowanie robotów przemysłowych pozwala na realizację wielu prac z użyciem tego samego robota, bez konieczności zmiany jego budowy.

Jakie zastosowanie posiadają roboty przemysłowe?

Nowoczesne roboty przemysłowe wykorzystywane są do prowadzenia wielu różnych prac, w tym także tych uciążliwych, czasochłonnych czy też niebezpiecznych, które nie powinny być realizowane przez pracowników ze względu na ich wysokie ryzyko.

Przykładowe prace, które wykonują programowalne roboty przemysłowe, to między innymi:

• obsługa prasy
• obsługa taśm produkcyjnych
• załadunek i rozładunek ciężkich, gabarytowych przedmiotów
• zadania wymagające dużej precyzji, na przykład w obróbce materiałów
• praca w agresywnych chemicznie środowiskach

Dzisiaj roboty używane są w coraz większej liczbie zakładów przemysłowych – także w Polsce.

Programowanie robotów przemysłowych
Jak zostało wspomniane wcześniej, programowanie robotów przemysłowych pozwala na zlecenie im różnego rodzaju czynności. Robot może być zatem dostosowany indywidualnie w zależności od miejsca, w którym ma być on ustawiony, a także od konkretnych czynności prowadzonych w zakładzie przemysłowym.

Aby robot mógł wykonywać określone czynności, konieczne jest jego odpowiednie zaprogramowanie. W tym celu konieczne jest posiadanie wiedzy z dziedziny takiej, jak programowanie robotów przemysłowych. Programowanie to odbywa się w różnych językach, na przykład RAPID, SCOL czy KRL w zależności od typu robota.

Wiedzę dotyczącą programowania robotów przemysłowych można uzyskać na specjalistycznych szkoleniach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here