Przygotuj się do sezonu biegowego - przeczytaj o naszych sposobach

Początek wiosny to moment, gdy osoby planujące rozpocząć swoją przygodę z bieganiem zacierają ręce, aby w końcu wybiec w trasę. Jednak zanim to nastąpi, warto odpowiednio przygotować się na tę aktywność, aby zapewnić sobie nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo.

Jak skompletować strój biegacza

Strój biegowy stanowi bardzo ważny element tego sportu, gdyż nie tylko zapewnia wygodę podczas aktywności, ale również chroni przed zimnem, opadami atmosferycznymi, słońcem i wiatrem, a także zmiennością trasy. Dobór poszczególnych elementów stroju nie może być więc przypadkowy.

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli bielizny. Ta powinna zapewniać maksymalny komfort, gdyż bezpośrednio styka się ze skórą. Warto wybrać bieliznę termoaktywną bezszwową, która nie powoduje bolesnych otarć. Dodatkowo posiada ona właściwości termoregulacyjne, zapewniając odpowiedni komfort cieplny i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Kolejną warstwą biegowego stroju jest koszulka oraz spodenki lub legginsy. Wybór tych elementów odzieży zależy w dużej mierze od warunków pogodowych, jednak duże znaczenie ma oczywiście nasza wygoda, a także osobiste preferencje. Koszulka do biegania powinna być wykonana z odpowiedniego materiału oraz posiadać krój dostosowany do tego rodzaju aktywności. Z tego względu nie sprawdzają się bawełniane t-shirty i topy, gdyż materiał ten nie oddaje na zewnątrz potu, lecz kumuluje go powodując dyskomfort cieplny. Poza tym krój klasycznej, miejskiej koszulki bawełnianej  nie jest odpowiedni do biegania z racji tego, że nie dopasowuje się do kształtu naszej sylwetki. Odpowiednim wyborem będzie więc sportowa koszulka wykonana z tkaniny technicznej, czyli poliestru i poliamidu. Materiał ten również doskonale przylega do ciała nie powodując ucisku ani zbytniego luzu. Prawidłowo dopasowanej koszulki, po założeniu nie powinniśmy w ogóle czuć na sobie.

Jeśli chodzi o dół stroju do biegania, to największą popularnością, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, cieszą się legginsy. Są one niezwykle wygodne i nie krępują ruchów, a ponadto posiadają właściwości termoaktywne, dzięki czemu umożliwiają odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Legginsy biegowe mają zwykle małą kieszonkę na pasie, gdzie możemy schować klucz czy inny drobny przedmiot. Jeśli planujemy biegać po zmroku, polecamy wybrać legginsy z odblaskowymi lampasami.

Na chłodniejsze dni miejmy w pogotowiu bluzę z kapturem lub cienką kurtkę – wiatrówkę, koniecznie o sportowym kroju. Poranki i wieczory wiosenne bywają chłodne, więc dobrze jest też zakładać na głowę opaskę lub czapkę.

Gdy już mamy skompletowaną odzież, pora wybrać odpowiednie buty treningowe męskie lub damskie. Wizualnie będą one różniły się kolorystyką oraz kształtem, lecz funkcjonalnie powinny być dostosowane do danego rodzaju stopy oraz podłoża, po którym będziemy biegać. Inne buty kupimy do joggingu po asfalcie, a inne do biegów po lesie czy szutrowych ścieżkach. Warto skonsultować zakup pierwszych butów biegowych ze specjalistą, który pomoże dopasować odpowiedni rodzaj obuwia oraz jego rozmiar.

Wybór trasy biegowej

Jeśli dopiero rozpoczynamy uprawianie tego sportu, na pierwsze trasy warto wybrać krótsze dystanse do 3-5 km i przebiec je wolnym truchtem. W ten sposób przyzwyczaimy mięśnie oraz stawy do ruchu i sami sprawdzimy, jak radzimy sobie na danym odcinku. Unikajmy tras zatłoczonych ścieżek (np. często uczęszczanych chodników) oraz tras znajdujących się blisko ulicy, gdyż tłok oraz zanieczyszczenia nie będą działały korzystnie na naszą aktywność. Co jakiś czas dobrze jest też zmienić trasę nie tylko dlatego, by urozmaicić sobie widoki, ale również po to, by dać mięśniom nowy bodziec. Każda nowa trasa to inne, bardziej zróżnicowane podłoże, które może być mniej lub bardziej strome od poprzedniego.

Rozgrzewka

Ostatnia z naszych porad dotyczy rozgrzewki i choć znajduje się ona na naszej liście na samym końcu, to nie oznacza to, iż jest najmniej ważna. Wręcz przeciwnie! Bez odpowiedniej rozgrzewki nawet nie myślmy o bieganiu, gdyż kontuzja lub uraz murowane. Rozgrzewka ma za zadanie przygotować nasze mięśnie oraz stawy do wysiłku, rozgrzać je i zwiększyć przepływ krwi w tkankach, dzięki czemu nasze ciało będzie lepiej i wydajniej pracować.

Bieganie to nie tylko wspaniały sport mający dobroczynny wpływ na całe nasze ciało, ale również sposób na obudzenie w sobie prawdziwej pasji, która będzie nam towarzyszyć całe życie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here