biała lista podatników vat

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma zagrożeniami. Jednym z tych zagrożeń jest możliwość trafienia na nieuczciwego kontrahenta przy zakupach, sprzedażach, bądź transakcjach innego typu. By nieco uprościć życie przedsiębiorcom i zredukować ich ryzyko przy trafieniu na bezczelnego i nieuczciwego oszusta, wprowadzono od początku września 2019 roku coś, co nazywa się biała lista podatników VAT.

Dostęp do listy jest prosty i darmowy i warto wspomnieć o tym, że jest to dostęp elektroniczny. Jak sama nazwa wskazuje, główna funkcja tego wykazu nazywa się sprawdź status podatnika – termin biała lista oznacza, że wykaz zawiera tych potencjalnych kontrahentów, którzy nie mają problemów z rozliczeniami podatkowymi.

Ważną informacją jest to, że choć w tym jeszcze roku, korzystanie z tego wykazu jest w pełni dobrowolne, to od przyszłego roku, od samego jego początku ma się to zmienić. Zmiana dotyczy tego, że każda transakcja opiewająca na kwotę 15 tysięcy złotych i powyżej, obowiązkowo będzie musiała być weryfikowana w tym wykazie, a raczej potrzebna tu będzie weryfikacja konta bankowego naszego kontrahenta. My natomiast będziemy mieli prawny obowiązek dokonać zapłaty właśnie na ten numer bankowy, który widnieje w wykazie, a nie na żaden inny.

Weryfikacja przedsiębiorcy w tym wykazie możliwa jest na podstawie wielu danych, takich jak nazwa lub adres firmy, numery NIP czy REGON. Ministerstwo Finansów zakłada, że wprowadzenie tego wykazu pozwoli zachować większą staranność w prowadzeniu biznesu i uchroni uczciwe podmioty przed podejrzanymi transakcjami, które mogą potem zrodzić przecież nieprzyjemne konsekwencje.

By rozreklamować wprowadzenie tej białej listy podatników VAT, jest także prowadzona specjalna kampania informacyjno-reklamowa o nazwie Bezpieczna Transakcja. Jeżeli więc jesteś przedsiębiorcą i jeszcze nie słyszałeś o tym wykazie, to koniecznie zasięgnij wszelkich niezbędnych informacji na stronach kampanii.

Warto też sprawdzić, czy własna firma znajduje się na tej białej liście i w przypadku braku, albo niepoprawności danych, zgłosić to niezwłocznie odpowiednim organom. Trzeba się już powoli przyzwyczaić do korzystania z tej listy, bo jeżeli w przyszłym roku nie będziemy tego robić w transakcjach powyżej 15 tys. zł, to możemy w najlepszym wypadku stracić możliwość odliczenia VAT od takiej transakcji, a w jeszcze gorszym przypadku, ponosić odpowiedzialność solidarną z naszym kontrahentem, jeżeli z rozliczeniami jego firmy okaże się coś nie w porządku. Jest to ważna sprawa.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here