Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje hostingu, czyli hosting współdzielony, serwer VPS, serwer dedykowany i cloud serwer? Który z nich najlepiej się sprawdzi?

Dla tych, którzy zastanawiają się jaką usługę hostingową wybrać przydatne może okazać się poniższe kompendium na temat rodzajów serwerów.

Najpopularniejszy – hosting współdzielony

Z hostingu współdzielonego korzysta obecnie najwięcej użytkowników. Nic dziwnego, gdyż ma on liczne zalety, tj.: dobrą cenę abonamentowa, możliwość obsługi dużej liczby połączeń, natychmiastowy dostęp po wykupieniu usługi i co najważniejsze, moderację przed administratorów przez całą dobę oraz dostęp do pomocy technicznej.

Ten rodzaj hostingu, nazywany tradycyjnym, to zestaw podobnych funkcjonalności, z których korzystają użytkownicy w ramach wydzielonych zasobów na jednej maszynie.

Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż konfiguracją zajmują się firmy oferujące tego typu usługi. Użytkownik nie musi więc posiadać żadnej wiedzy z tego zakresu. Oczywiście hosting współdzielony ma też pewną wadę – ograniczenia konfigurowalności serwera. Jednak w przypadku zastosowań prywatnych oraz małych i średnich komercyjnych nie będzie to miało większego znaczenia. Dla początkujących użytkowników najważniejsza jest łatwość obsługi, niska cena i stabilność, a nie możliwość konfiguracji serwera.

Zabezpieczeniem przed wykorzystaniem zasobów całej maszyny przez jednego użytkownika w tego typu serwerach są programy separujące. Użytkownicy nie muszą zatem obawiać się, że ich strona przestanie działać, ponieważ jakiś inny użytkownik wykorzysta całą moc serwera. Wadą tego rozwiązania jest to, że wszyscy użytkownicy serwera mają ten sam adres IP, co może rodzić różne konsekwencje. Dlatego najlepiej zamówić własny adres IP.

Serwer VPS

Vitual Private Server to wirtualny serwer prywatny, który jest elastyczniejszy niż tradycyjny hosting. Jest to rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Tego typu serwer posiada własny system plików, procesów, aplikacji, alokacji zasobów i użytkowników. To powoduje, że możliwa jest pełna kontrola nad zasobami. Ten serwer nie ma ograniczeń takich jak współdzielony, tj. ograniczenia uprawnień i braku możliwości wpływu na oprogramowanie systemowe. Do niewątpliwych zalet VPS zalicza się: stałą cenę abonamentu, większe możliwości korzystania, większą moc (potrzebna przy tworzeniu serwisów wymagających) oraz dostęp Root (dostęp do zasobów systemu operacyjnego, co daje możliwość instalowania własnego oprogramowania). Jest to rozwiązanie idealne dla użytkowników, którzy mają wiedzę informatyczną i większe potrzeby – mogą sami w pełni konfigurować swój serwer VPS.

Gotowe rozwiązania serwerów VPS możesz poznać tutaj: https://www.nazwa.pl/vps/.

Serwer dedykowany

To rozwiązanie daje dwa wyjścia – wynajęcie całej maszyny od usługodawcy albo kolokacja, czyli wstawienie do jego serwerowni swojego sprzętu. Pierwsze to po prostu wykupienie serwera dedykowanego, dzięki czemu użytkownik ma możliwość skonfigurowania go według własnych potrzeb. Kolokacja jest mniej wygodna i opłacalna, gdyż po pierwsze wymaga zainwestowania dużych środków w zakup serwera, a poza tym wiąże się z opłatami za dzierżawę serwerowni. Największym minusem jest jednak konieczność zapewnienia pełnej obsługi technicznej (wszystkie naprawy we własnym zakresie).

Cloud serwer – najnowszy rodzaj hostingu

Cloud serwer to najnowsze rozwiązanie hostingowe. Tego typu serwery generują koszty utrzymania zbliżone do serwerów VPS oraz mają możliwości konfiguracyjne serwerów dedykowanych. W tym przypadku użytkownik nie ma pojedynczego urządzenia, lecz zasoby z klastra serwerów. To wielka zaleta, gdyż w razie awarii wirtualna maszyna jest przenoszona w inne miejsce i dlatego brak dostępu do strony nie jest tak uciążliwy, gdyż trwa to tylko kilka minut. Cloud serwery są zbudowane z dużej liczby fizycznych serwerów o dużej mocy. Ich największa zaleta to pełna elastyczność w zarządzaniu zasobami. Użytkownik płaci jedynie za te zasoby, z których korzysta.

Który hosting wybrać?

Wszystko zależy od potrzeb konkretnego użytkownika. Inny hosting będzie dobry dla początkującego, a inny dla przedsiębiorcy, który rozbudowuje swoje serwisy. Hosting współdzielony idealnie sprawdzi się w przypadku początkujących użytkowników, do zastosowań prywatnych i mniejszych komercyjnych. Tym, którzy myślą o rozwoju firmy poleca się serwery VPS. Są one popularne wśród profesjonalistów, a więc programistów, webmasterów, administratorów i informatyków. Serwery dedykowane sprawdzają się w przypadku najbardziej wymagających użytkowników. Z kolei cloud serwery są idealne dla małych zastosowań biznesowych.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here