Jak działają płatności mobilne i szybkie przelewy

Płatności mobilne to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie. Użytkownicy smartfona z wielką chęcią zostawiają karty płatnicze w portfelu i dokonują płatności za pomocą swojego urządzenia mobilnego. W Internecie natomiast coraz częściej robimy zakupy za pomocą szybkich przelewów. Zastanawiałeś się jednak kiedyś, jak właściwie działają tego typu formy płatności?

  1. Płatności mobilne – jak to działa?
  2. Na jakiej zasadzie działają szybkie przelewy bankowe?
  3. Jak korzystać z płatności mobilnych i szybkich przelewów bankowych?

Płatności mobilne – jak to działa?

Płatności mobilne okazały się w Polsce absolutnym hitem, który przyjął się bardzo szybko. Większość użytkowników, która zdecydowała się wypróbować to rozwiązanie, nadal z niego korzysta. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Dzięki płatnościom mobilnym nie trzeba już nosić przy sobie karty, dokumentów, wystarczy telefon albo smartwatch. Rozwiązanie to genialnie sprawdza się na wakacjach, ale także podczas codziennych aktywności. Nie każdy telefon lub zegarek obsługuje jednak płatności mobilne. Potrzebne jest spełnienie kilku warunków:

  • telefon musi być wyposażony w moduł NFC umożliwiający komunikację zbliżeniową, nawet gdy jedno z urządzeń jest pasywne
  • trzeba posiadać konto w banku umożliwiające płacenie smartfonem (dzisiaj taką możliwość oferują właściwie wszystkie banki)
  • trzeba dysponować kartą płatniczą (prawdziwą lub wirutalną)
  • na telefonie należy mieć zainstalowaną odpowiednią aplikację mobilną

Niektóre banki wymagają karty SIM-NFC umożliwiającej przechowywania karty płatniczej w zakodowanej postaci. Większość stosuje jednak technologią HCE, niezależną od karty SIM. W przypadku tego drugiego rozwiązania dane karty właściwie nie są zapisywane w smartfonie, tylko na dysku sieciowym operatora usługi. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, które rozwiewa niepokoje niektórych użytkowników. Część obawia się bowiem, że w przypadku kradzieży telefonu, płatności mobilne mogą przyczynić się do przejęcia danych bankowych. Takiego ryzyka przy płatnościach zbliżeniowych właściwie nie ma. Co ważne, same płatności zbliżeniowe są na kod lub FACE ID (w przypadku iPhonów).

Na jakiej zasadzie działają szybkie przelewy bankowe?

Płatności online to rozwiązanie, z którego korzysta dzisiaj niemal każdy. Nawet jeśli zleca je w banku, to właściwie zlecenie takie sprowadza się do wykonania przelewu internetowego. Płatności bezgotówkowe obejmują dzisiaj wszystkich, tak przedsiębiorców, jak i konsumentów. Bankowość mobilna jest jedną z najwygodniejszych form płatności. Do wzrostu popularności tego sposobu regulowania zobowiązań przyczynił się także dynamiczny rozwój rynku e-commerce, a więc sprzedaży internetowej. Szybki przelew online umożliwia znaczne przyśpieszenie przepływu środków między płatnikiem a odbiorcą.

Zwykły przelew bankowy przechodzący między klientem, który ma konto w jednym banku a klientem, który korzysta z usług innej placówki potrafi zająć nad 2 dni. Trzeba bowiem pamięta, że informacja o dokonanym przelewie jest udostępniane w pliku rozliczeniowym i przekazywana jest w czasie rzeczywistym do Krajowej Izby Rozliczeniowej. W takim pliku znajdują się informacje o wszystkich transakcjach klientów banku wykonanych tego dnia, dopiero po ich sprawdzeniu KIR dokonuje przelewu. To wszystko sprawia, że bardzo często nie można liczyć na otrzymanie przelewu tego samego dnia, którego został on wysłany.

Na szczęście jednak istnieją szybkie przelewy online. Korzystając z tego typu rozwiązania gwarantujesz sobie, że środki trafią na konto odbiorcy w ciągu kilkunastu sekund. Nie ma tutaj znaczenia, z jakiego banku do jakiego banku są one przesyłane. W usłudze ten pomija się bowiem sesję w KIR. Pieniądze przekazywane są analogicznie jak w przypadku normalnych przelewów, natomiast pomięcie KIR całą procedurę przyśpiesza o kilkadziesiąt godzin. Jak to możliwe? Z banku nadawcy zostaje zlecony przelew. Następnie pojawia się pośredni, który przekazuje pieniądze na kontro odbiorcy, a cała procedura jest potem normalnie rozliczana na koncie nadawcy. Szybki przelew online możliwy jest więc dzięki pośrednikom, natomiast cała procedura jest zgodna z prawem, bezpieczna i odpowiednio przeprowadzona.

Jak korzystać z płatności mobilnych i szybkich przelewów bankowych?

Płatności mobilne, szybkie przelewy, płatności online to wszystko rozwiązania, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i regulowanie zobowiązań. Warto natomiast pamiętać, że jak w przypadku każdej płatności, należy wykonywać te zadania z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Płatności online należy wykonywać w skupieniu, wybierając pewnych pośredników. Koniecznie zawsze warto (szczególnie podczas pierwszych zakupów w nowej witrynie) sprawdzić, czy połączenie jest bezpieczne. Uzupełniania danych warto dokonywać w zacisznym miejscu, niekoniecznie w kawiarni, na widoku każdego, który stojąc za tobą może sobie zrobić zdjęcie twojego ekranu. W przypadku płatności mobilnych warto zawsze korzystać z dostępnych w aplikacji zabezpieczeń, które chronią przed możliwością użycia telefonu przez każdego, kto weźmie go do ręki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here