Domeny w liczbach, czyli domeny w Polsce i na świecie

Instytucją, która pełni funkcję operatora domen z rozszerzeniem PL, jest oczywiście Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, czyli popularny NASK. Domen nie rezerwujemy w NASK-u, tylko u jednego z partnerów tej instytucji. Natomiast jednostką odpowiedzialną za kontrolę domen na świecie jest The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, czyli ICANN. Rynek domen w dalszym ciągu intensywnie się rozwija. Sprawdźmy, jak wyglądają jego aktualne statystyki.

Domeny z rozszerzeniem .pl

Na dns.pl publikowane są systematycznie raporty, które pokazują, jak zmieniał się rynek domen .pl. Najnowszy raport dotyczy drugiego kwartału 2019 roku. Czego się można z niego dowiedzieć? We wspomnianym okresie w NASK-u zarejestrowano 207 551 domen, a w sumie na koniec czerwca liczba aktywnych domen wynosiła 2 569 681. Z jednej strony liczba abonentów wzrosła o 5500, a z drugiej ogólna liczba domen zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego kwartału o 0,02 proc. Natomiast najważniejszą zmianą, dodajmy do tego – zmianą na plus – jest kolejna poprawa wskaźnika odnowień, który aktualnie wynosi 64,16 proc., co stanowi najlepszy wynik od ponad 9 lat. NASK współpracował w omawianym okresie z 212 rejestratorami z 23 krajów, z czego 130 działa w Polsce. Jeśli chodzi o procentowy udział liczby domen .pl, biorąc pod uwagę lokalizację partnerów, wygląda on następująco:

  • lokalizacja w Polsce – 74,56 proc.;
  • w Europie, ale bez Polski – 15,18 proc.;
  • pozostałe kraje – 10,26 proc.

Listę rejestratorów współpracujących z NASK-iem można sprawdzić na wspomnianej już stronie: https://www.dns.pl/lista_rejestratorow. Należy wybrać kraj oraz rodzaj interesujących nas usług. Po wskazaniu Polski widzimy alfabetyczny spis, a na nim np.:

Znaczki po prawej stronie oznaczają, że dana firma umożliwia kolejno:

  • transfery z viNASK,
  • wydelegowanie na IPv6,
  • rejestrację w stanie BOOK_BLOCKED.

Jeśli klikniemy „kup domenę w AZ.pl”, to będziemy mieć takie możliwości, jak opisane powyżej. Analogicznie takie opisy znajdziemy również dla innych firm.

Domeny na świecie

Jak wspomnieliśmy, kontrolą domen na świecie zajmuje się ICANN. Natomiast trochę informacji o światowym rynku domen możemy znaleźć w raporcie CENTR, czyli organizacji, która zrzesza rejestry krajowe. Raport dotyczy pierwszego kwartału 2018 roku. W zestawieniu 20 największych TLD należących do krajów CENTR, Polska zajęła przedostatnie miejsce. Tylko na rynku polskim i rosyjskim odnotowano spadek, licząc kwartał do kwartału. W kolejnym zestawieniu, które obejmuje domeny gTLD, najlepiej wypada rozszerzenie .info, które zyskało blisko 20 proc. Dobrym wynikiem może się pochwalić również najbardziej popularne rozszerzenie świata, czyli .com. Wzrost o 5 proc. przy liczbie 135 milionów domen jest dobrym rezultatem. Kolejne zestawienie CENTR objęło również nowe domeny i tutaj bezkonkurencyjny okazał się chiński IDN ze wzrostem na poziomie 90 proc.

Jeśli chodzi o ogólne wskaźniki z uwzględnieniem TLD dla rynków, z których CENTR ma dane, całkowity wzrost w ujęciu rocznym do końca pierwszego kwartału 2018 r. wyniósł 1,4 proc. W sumie aktywnych domen było 333 mln. 44 proc. z nich to ccTLD, a 56 proc. – gTLD i nTLD. Najlepszy wynik osiągnięto w Europie – wzrost wyniósł 3,5 proc., co dało dokładnie 2,5 miliona nowych adresów w bazach. Najsłabszy wzrost uzyskał rynek gTLD, czemu winne są głównie takie rozszerzenia jak .top, .org, .net, .biz. Jeśli chodzi o Azję i obie Ameryki, to tam wzrost jest niewiele niższy niż w Europie.

Domeny – co dalej z rynkiem?

Rynek domen w Polsce i na świecie powinien się rozwijać. Nie tyle chodzi o dynamiczny wzrost liczby rejestrowanych domen, ile bardziej o wskaźnik odnowień. W krajach rozwiniętych najprawdopodobniej liczba nowych adresów w stosunku rok do roku będzie maleć, ale dalej możemy się spodziewać coraz wyższego wskaźnika odnowień.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here