DO CZEGO SŁUŻY CERTYFIKAT SSL?

Z pewnością zdarzyło Ci się choć raz wejść na stronę internetową, na której widniał komunikat o tym, że przeglądana witryna nie jest bezpieczna, co mogło oznaczać, że ktoś próbował Cię oszukać. Pewnie od razu opuszczałeś wtedy stronę. Czy wiesz, że taka sytuacja może spotkać także Twoją witrynę? Jeśli nie masz pewności, co zrobić w takiej sytuacji, zapraszamy do lektury.

CZYM JEST CERTYFIKAT SSL?

W celu zabezpieczenia się przed podobnymi sytuacjami, bardzo ważne jest posiadanie na swojej stronie certyfikatu SSL. Krótko mówiąc, jest to protokół sieciowy, który pozwala na szyfrowanie danych w Internecie. Jeśli jest on wdrożony w witrynie, połączenia pomiędzy przeglądarką a serwerem będą w 100% bezpieczne, a przekazywane informacje poufne. Certyfikaty SSL są także odpowiedzialne za szyfrowanie przesyłanych wiadomości e-mail. Odkąd w Polsce obowiązuje RODO, stały się one swego rodzaju standardem i podstawowym sposobem na zabezpieczenie stron, serwisów, sklepów online, systemów zamówieniowych, a także bankowości internetowej.

SKĄD WIADOMO, ŻE STRONA UŻYWA CERTYFIKATU SSL?

Istnieją trzy aspekty, które należy sprawdzić, by mieć pewność, ze strona korzysta z certyfikatu SSL. Warto zwrócić na nie uwagę, szczególnie podczas zakupów w sklepie internetowym czy w czasie korzystania ze strony banku, ale nie tylko. Kwestie bezpieczeństwa w Internecie są niezwykle istotne, dlatego użycie tego protokołu sieciowego na swojej stronie jest wręcz obowiązkiem każdego właściciela witryny.

Pierwszym ze wspomnianych czynników jest przedrostek HTTPS, który znajduje się na początku adresu internetowego. Litera „S” sygnalizuje tu zabezpieczenie szyfrowaniem. Standardowo adres rozpoczyna się przedrostkiem http:// – co oznacza, że nie jest to witryna zabezpieczona. W najnowszej wersji przeglądarki Google Chrome przedrostek ten widoczny jest po dwukrotnym kliknięciu myszką na pasek adresu (lub jednokrotnym na urządzeniach mobilnych).

https

Po drugie, o bezpieczeństwie strony świadczy zamknięta kłódka znajdująca się w pasku adresu. Znaczy to, że informacje przesyłane i odbierane na tej stronie są prywatne. Klikając w nią uzyskasz szczegółowe dane dotyczące witryny oraz jej bezpieczeństwa.

klodka

Ostatnim aspektem, który potwierdza obecność certyfikatu SSL na stronie jest nazwa firmy. Jeśli witryna posiada certyfikat typu EV (Extended Validation), obok symbolu zamkniętej kłódki pojawi się również nazwa właściciela. W przypadku, gdy witryna używa certyfikatu typu OV (Organization Validation), nazwa firmy zostanie umieszczona w szczegółach, które pojawią się, gdy klikniesz w kłódkę.

nazwa firmy

DLACZEGO STRONA POWINNA POSIADAĆ CERTYFIKAT SSL?

Certyfikat SSL przede wszystkim buduje pozytywny wizerunek firmy i czyni ją wiarygodną. Pozwala na zweryfikowanie tożsamości klienta oraz witryny, a także zapewnia bezpieczne przesyłanie danych za pośrednictwem strony. Co więcej, gwarantuje integralność danych, co oznacza, że nawet w sytuacji ataku na Twoją stronę, dane zabezpieczone certyfikatem, czyli numery kont bądź dane osobowe, nie będą mogły zostać odczytane. Certyfikat SSL to światowy standard bezpieczeństwa, co oznacza, że jest to idealne zabezpieczenie dla każdego, kto prowadzi działalność międzynarodową. Na koniec warto wspomnieć, że strona korzystająca z protokołu HTTPS nie tylko nie wyświetli w przeglądarce komunikatu „Niezabezpieczona”, ale również ma większą szansę na znalezienie się wyżej w wynikach wyszukiwania. Google promuje bowiem witryny, które dbają o bezpieczeństwo użytkowników. Nie pozostawaj więc w tyle i pomyśl o certyfikacie SSL dla swojej strony www.

[Głosów:5    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here