Urlop rodzicielski jest jednym z tych świadczeń, z którego mogą skorzystać młodzi rodzice. W Polsce obowiązuje on do 2013 roku, jednak od tego czasu przepisy związane z urlopem rodzicielskim stale się zmienia. Sprawia to, że wielu młodych rodziców zastanawia się, czy mogą z niego skorzystać oraz w jakim wymiarze. Zobacz, co musisz wiedzieć o urlopie rodzicielskim i jak poinformować pracodawcę, że chcesz z niego skorzystać.

Urlop macierzyński czy urlop rodzicielski?

Aktualnie polskie przepisy prawa rozróżniają dwa rodzaje urlopów związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny. Pierwszy z nich to urlop macierzanki, który wynosi 20 tygodni, drugi to urlop rodzicielskich, którego wymiar to 32 tygodnie. Oznacza to, że młoda mama po narodzinach dziecka na urlopie może przebywać aż 52 tygodnie. Należy również zaznaczyć, że urlop rodzicielski w podanym wyżej wymiarze obowiązuje przy urodzeniu/ adopcji tylko jednego dziecka. Kobiety będące w ciąży mnogiej mogą liczyć na 2  tygodnie więcej urlopu rodzicielskiego.

Kto może wykorzystać urlop rodzicielski?

W przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego z tego rodzicielskiego może skorzystać zarówno mama, jak i tata. Co ważne mogą, oni na nim przebywać jednocześnie – wtedy jednak ogólny czas urlopu rodzicielskiego skraca się i dla każdego z rodziców wynosi po 11 tygodni.

Kiedy można wykorzystać urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski wykorzystuje się po macierzyńskim. Rodzice mogą skorzystać z niego do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Urlop rodzicielski może być podzielony na 4 części, z czego żadna z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Czy urlop rodzicielski jest płatny?

Rodzic przebywający na urlopie rodzicielskim otrzymuje wynagrodzenie, które normalnie przekazywane mu jest w ramach wykonywania obowiązków zawodowych. Przez pierwsze 26 tygodni urlopu rodzicielskiego wynagrodzenie wynosi 100% pensji, po tym okresie jest ono zmniejszone do 60%. Jeżeli okaże się, że pomniejszone wynagrodzenie będzie wynosić mniej niż 1000 zł, to rodzic otrzyma wyrównanie do tej kwoty. W przypadku, gdy rodzic od razu zadeklaruje, że chce skorzystać z rocznego urlopu rodzicielskiego, to ustawa przewiduje, że jego wynagrodzenie będzie wynosić 80% pensji, przez cały czas jego trwania.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego

Rodzic, który zdecyduje się skorzystać z urlopu rodzicielskiego, zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie pracodawcy. Musi on złożyć pisemny wniosek o udzielenie takiego urlopu. Wniosek o urlop rodzicielski składa się w terminie do 21 dni po porodzie (jeżeli od razu chce się zadeklarować wykorzystanie całych 52 tygodni urlopu) lub najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem pierwszej części urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski a praca?

Przepisy prawa pozwalają osobom przebywającym na urlopie rodzicielskim łączyć wychowanie dziecka z wykonywaniem w pracy. W tym zakresie ustawodawca wprowadził jednak obostrzenie, że wymiar takiej pracy nie może przekroczyć ½ etatu. Należy również zaznaczyć, że podejmując pracę na urlopie rodzicielskim, automatycznie wydłuża się czas jego trwania. W praktyce oznacza to, że zamiast 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, przy pracy na pół etatu posiada się 64 tygodnie.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here