Każdy, kto tworzy własną markę chce, aby była rozpoznawalna i uwielbiana. Jak sprawić, że tak się stanie? Podpowiadamy za pomocą brand bulding. Zobacz na tym on polega i jak go stosować. 

Docelowa grupa odbiorców

Bez względu na to, co sprzedajemy, czy jest to jakaś rzecz lub usługa to zawsze na samym początku trzeba określić grupę odbiorców. Czyli osób, które z chęcią skorzystają z produktów lub usług, które potrzebują w jakiś sposób naszych produktów. Trzeba je jedynie do tego przekonać.

Ale najpierw należy odkryć kim jest nasz Klient. Istotne są informacje czym się zajmuje, gdzie bywa, z których portali społecznościowych korzysta, jaki jest jego status społeczny. W zależności od branży różne informacje mogą być istotne. Te dane są potrzebne, aby wybrać najlepszy sposób komunikacji z Klientem.

Misja marki i sposób komunikacji

Gdy już ustalimy kim są nasi Klienci możemy skupić się na ustaleniu misji marki. Czyli określamy jakie zadanie spełniają nasze produkty. Może to być przykładowo zapewnienie ekologicznych produktów dla społeczeństwa i działania proekologiczne. Misja marki powinna być choć trochę prawdziwa, określenie, że misją marki jest jak największa sprzedaż nie jest dobrym pomysłem. Natomiast odwołanie się do jakichś konkretnych, prawdziwych celów, które nie będą nudne (zapewnienie produktów najwyższej jakości) to ciekawy pomysł, który może zdobyć zainteresowanie potencjalnych Klientów.

Sposób komunikacji to zarówno język jakim się posługujemy, estetyka (np. spójność w prezentowanych zdjęciach, grafice) jak i miejsca, w których publikujemy treści. W dzisiejszych czasach Internet jest największym źródłem pozyskania Klientów. Jednak np. marki związane z modą szerzą swoją rozpoznawalność np. przez czasopisma o modzie. Każda branża wymaga indywidualnego podejścia. Również istotne jest określenie czy Klient to indywidualna osoba czy może firma, jeśli kierujemy nasze produkty do przedsiębiorstw to markę buduje się inaczej niż przy skierowaniu produktów bezpośrednio do Klienta.

Odróżnij się od konkurencji

Czyli najpierw sprawdź dokładnie swoją konkurencję, przeglądnij, jak zdobywa Klientów i w jaki sposób się z nimi komunikuje i wymyśl coś, co pomoże Ci się wyróżnić. Zwracamy uwagę na coś, co przykuwa wyglądem, jeśli dodamy do tego wartościową treść to mamy już połowę sukcesu. Badania pokazują, że wybieramy rzeczy, które znamy, dlatego warto pokazać się Klientom. Pokazanie się może polegać na działaniach w omnichannel, czyli bycia wszędzie, a także na wartościowych treściach, które budują historię, to tylko dwa przykłady, a może ich być znacznie więcej.

Pokaż, co sprawia, że twoja marka jest najlepsza. Skup się na konkretach.

Ten punkt wiąże się z tym, co napisaliśmy wyżej, czyli z wartościowymi treściami, i mają być one wartościowe przede wszystkim dla Klientów, mają im coś dawać, coś co zaspokaja pewne potrzeby. W tym miejscu właśnie można pokazać dlaczego Twoje produkty są najlepsze, co je wyróżnia i mówić o tym językiem korzyści dla Klienta. Czyli zamiast pisać, że ubranie jest wykonane z wysokiej jakości materiałów i precyzyjnie napisz, że przetrwa dużo dłużej niż ubrania innych marek, pozostanie w oryginalnym kolorze nawet po stu praniach i struktura materiału pozostanie niezmieniona – jeśli grupa Twoich odbiorców poszukuje ubrań ponadczasowych, które nie zniszczą się po kilku praniach.

Stwórz spójną wizję przekazu, spójny język opowiadania o marce

Wszystkie informacje, które przekażesz Klientom powinny być spójne, zgodne z identyfikacją marki. Umożliwia to zachowanie prezentacji, która będzie rozpoznawalna dla odbiorców.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here